Dolgu

Diş dolgusu nedir?

Dişte çürük veya kırıktan dolayı meydana gelen madde kaybının orijinale yakın olarak doku dostu bir materyal ile tamamlanmasıdır.

Hangi dolgu materyali seçilmelidir?
Özellikle azı dişlerinde çiğneme kuvvetlerine dayanıklı ve estetik, ön grup dişlerde ise daha çok estetik materyaller seçilmelidir.

 

Kompozit dolgu ( Beyaz dolgu – Işınlı Dolgu – Nano Kompozit Estetik Dolgu ) Sistemleri:

Beyaz dolgular eskiden dişler çürüdüğünde yapılan gri dolguların (amalgam dolguların) yerini adeziv diş hekimliğinin gelişmesiyle birlikte yerini almıştır. Doğal diş renklerine yakınlıkları ve diş tabakasının rengini de verebilen kompozit sistemler piyasada çıkmıştır. Adezyon teknolojisinin gelişmesinden dolayı daha küçük kaviteler açılarak yapılmaktadır yani dişi daha fazla korumaktadır ve diş kayıplarını azaltmaktadır. Estetik özellikleri yüksektir. Tek seansta uygulanırlar.

Lazer ışıklı dolgudan ne farkı vardır?

Lazer ışığı dolgunun sertleşmesinde kullanılmaktadır. Halk arasında diş hekimlerinin yanlış bilgilendirmesiyle lazer dolgu diye bir tabir çıkmıştır.

Bu işlemler sırasında ağrı hissedilir mi?

Hayır! Birçok durumda, dişi uyuşturmaya bile gerek duymadan bu işlem uygulanabilir. Tabiî ki hasta kendisi isterse uyuşturulabilir bunu haricinde tedavi konforu açısından genellikle küçük dozda bir anestezi tavsiye edilir.

Doğal görünür mü?

Evet kesinlikle! Estetik ve Kozmetik diş hekimliği konusunda uzman bir diş hekimi tarafından yapıldığında doğal görünür.

Kompozit dolgularda zamanla renk değişimi olur mu?

Yeni kompozit dolgu sistemlerinde bu oran minimuma indirilmiştir. Mikro ve nano dolduruculu dolgularda, yeni sistem kompozit dolgularda bunlar minimuma indirilmiştir. Çay, kahve, sigara, kola ve benzeri yiyecek ve içeceklerde kendi dişiniz ne kadar lekeleniyorsa bu dolgularda o kadar lekelenme görünür. Cilalama sayesinde lekelenme oranı azalmaktadır.

Kompozit dolguların ömrü ne kadardır?

Kullanılan malzemenin kalitesine göre değişir. Gelişmiş teknoloji sayesinde bu dolguların ömürleri 5 ila 10 yıla kadar uzatılmıştır.

Bu işlemin uygulanamadığı durumlar nelerdir?

Hemen hemen bütün yaş gruplarına bu tedavi metodu uygulanabilir. Çocuklar, ergenlik çağındakiler, yetişkinler ve yaşlılar gülüşlerini bu metot sayesinde daha da güzelleştirebilirler.