Nano Kompozit Estetik Dolgular

Kompozit dolgu ( Beyaz dolgu – Işınlı Dolgu – Estetik Dolgu ) Sistemleri :

Dişler çürüdüğünde eskiden beri yapılan gri dolguların ( amalgam dolguların) yerini adeziv dişhekimliğinin gelişmesiyle beyaz dolgular almıştır. Bunlar çeşitli doğal diş renklerinde mevcut olup, hatta yakın zamanda dişin her tabakasının (mine-dentin) rengini de verebilen kompozit sistemler piyasaya çıkmıştır. Bu avantajlarının yanında kompozit dolgular adezyon teknolojisinin gelişmesinden dolayı daha küçük kaviteler açılarak yapılmaktadır,yani dişi daha fazla korumayı ve en az diş kaybını sağlar. Kompozit dolgular estetiğin ön plana çıktığı durumlarda gri dolgunun( amalgam) yerini almıştır.

Lazer ışıklı dolgudan ne farkı vardır?

Aslında halk arasında diş hekimlerinin yanlış bilgilendirmesiyle oluşan lazer dolgu diye tabir edilen dolgular bunlardır. Burada dolgunun sertleştirmesi için kullanılan mavi ışık, lazer ışığı denilerek yanlış bir bilgilendirilme yapılmaktadır.
Bu işlemler sırasında ağrı hissedilir mi?

Hayır! Birçok durumda, dişi uyuşturmaya bile gerek duymadan bu işlem uygulanabilir. Tabiî ki hasta kendisi isterse uyuşturulabilir bunu haricinde tedavi konforu açısından genellikle küçük dozda bir anestezi tavsiye edilir.
Doğal görünür mü?

Evet kesinlikle! Estetik ve Kozmetik diş hekimliği konusunda uzman bir diş hekimi tarafından yapıldığında doğal görünür.
Kompozit dolgularda zamanla renk değişimi olur mu?

Mikro ve nano dolduruculu dolgularda, yeni sistem kompozit dolgularda bunlar minimuma indirilmiştir. Kendi doğal dişiniz sigara,çay,kahve,kola vs… ile ne kadar lekeleniyorsa bunlar da da o kadar renklenme görülür ,yüzey pürüzlülüğünün cilalama ile en aza indirilmesi sayesinde lekelenmeye direnç artmaktadır,bunun dışında rutin yapılan kontrollerde lekeler giderilebilir.
Kompozit dolguların uygulandığı dişler özel bir bakım gerektirir mi?

Bu konuda bazı sınırlamalar mevcuttur. Çok sert nesneleri (buz, şeker, kabuklu yiyeceklerin dişle kırılması gibi) ısırmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca tırnak yeme, kalem ısırma gibi olumsuz alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.
Kompozit dolguların ömrü ne kadardır?

Bu süre, kullanılan malzemenin kalitesine ve diş hekiminin becerisine bağlıdır. Son teknoloji ile üretilen dolguların ömrü 5 ila 10 yıldır. Bu süre içerisinde düzenli kontrollere gidilerek renklenmeler ve mikrosızıntılar önlenebilir.
Bu işlemin uygulanamadığı durumlar nelerdir?

Hemen hemen bütün yaş gruplarına bu tedavi metodu uygulanabilir. Çocuklar, ergenlik çağındakiler, yetişkinler ve yaşlılar gülüşlerini bu metot sayesinde daha da güzelleştirebilirler.

kompozit dolgular, estetik dolgular, porselen dolgu, beyaz dolgu, bonding, adeziv dolgu, ışınlı dolgu, lazer dolgu, lazer ışınlı dolgu.