Röntgen

Panaromik Diş Röntgen Filmi Nedir?

Panoramik röntgen; Tüm dişlerimizin ve çenedeki problemlerin tek bir röntgen filminde görüntülenmesine olanak sağlayan filmlere panaromik röntgen filmi denir.

Panaromik röntgen filmi gerekli midir?

Panaromik röntgen filmleri, diş hekiminizin tedavi planlanmasında; daha hızlı, sorunsuz ve eksiksiz bir bir biçimde hazırlanmasına yardımcı olur.

Panaromik röntgenlerle, dişlerinizdeki ve çenenizdeki gözümüzle göremediğimiz çürükler, kistler ve tümör gibi ağız ve diş rahatsızlıkları teşhis edilir.

Çenenizdeki ve dişlerinizde yapılacak olan cerrahi müdahalelerden hemen önce hekimin bir diş röntgen filminizi görmesi gerekir. Bu röntgen filmleri tedavi yapılacak alanı çok geniş bir şekilde gösterirler ve bu panaromik röntgen filmi sayesinde tedavinizin başarısı artar.

Panaromik röntgen filmi neden tercih edilmelidir?

Panaromik röntgen filmleri dişlerinizdeki çürükleri, çenenizdeki tümör ve kist oluşumlarıyla ilgili olarak erken tanı ve teşhiş koyulması için imkan sağlar.

Diş hekiminiz ağzınızdaki bütün dişlerin görüntüsünü tek bir röntgen filmi üzerinde görebilir.

Ağız içi ve ağız dışı röntgen filmi nedir?

Ağız dışı ve ağız içinden çekilen diş röntgen filmleri olmak üzere diş röntgen filmlerini ikiye ayırabiliriz. Ağız dışından röntgen filmlerinde röntgen filmi ağzınızın dışına yerleştirilirken, ağız içinden çekilen röntgenler ise ağzının içine yerleştirilir. Ağız içine yerleştirilen röntgen filmlerinde çevre dokular ve sınırlı sayıda diş izlenirken, ağız dışına yerleştirilen röntgenlerde ise daha geniş bir alanda izleme yapılarak çene kemikleriniz ve tüm dişleriniz görüntülenebilmektedir.